A DMAA egy amfetaminokhoz hasonló, mesterségesen előállított vegyület. Eredetileg légúttisztító termékekben jelent meg, de később mint stimuláns és partidrog-összetevő vált népszerűvé (examine.com cikk róla itt). Mivel struktúrálisan hasonló az amfetaminokhoz, így amfetamin-drogteszteken pozitív eredményt ad. Ismereteink relatíve hiányosak róla, kevés kutatás történt a vegyülettel kapcsolatban. A DMAA egyébként a Doppingellenes Világügynökség, a WADA doppingszer-listáján is szerepel 2010 óta, táplálékkiegészítő-gyártó cégek pedig edzés előtti formuláikban kezdték el használni néhány éve.
A DMAA-val kapcsolatos botrány akkor kezdődött, amikor az amerikai FDA (az élelmiszerek és gyógyszerek felügyeletével megbízott hatóság az Egyesült Államokban) figyelmeztető levelet küldött a következő tíz táplálékkiegészítő-gyártónak (zárójelben az FDA által vizsgált termékük):
- Exclusive Supplements (Biorhythm SSIN Juice)
- Fahrenheit Nutrition (Lean Efx)
- Gaspari Nutrition (Spirodex)
- iSatori Global Technologies, LLC (PWR)
- Muscle Warfare, Inc. (Napalm)
- MuscleMeds Performance Technologies (Code Red)
- Nutrex Research (Hemo Rage Black, Lipo-6 Black Ultra Concentrate, Lipo-6 Black, Lipo-6 Black Hers, Ultra Concentrate Lipo-6 Black Hers)
- SEI Pharmaceuticals (MethylHex 4,2)
- SNI LLC (Nitric Blast)
- USP Labs, LLC (Oxy Elite Pro, Jack3D)
Ebben a levélben az FDA arra hívta fel a gyártók figyelmét, hogy a DMAA mesterségesen előállított vegyület, így a DMAA-t tartalmazó termékek piacra dobása esetén a gyártónak bizonyítania kell, hogy az egészségügyi szempontból biztonságos - amit természetesen egyikük sem tett meg (hozzáteszem, erre gyakorlatilag egyik gyártónak sincs meg a szakembergárdája és kapacitása) - ezzel pedig az FDA szavaival élve a termékek "szennyezetté" váltak. A vonatkozó törvények értelmében a DMAA használata bejelentési és bizonyítási kötelezettséggel terhelt. Az FDA 42 olyan esetet említ, ahol a DMAA használatát egészségkárosodással hozták összefüggésbe. A cégek egy része vitatta az FDA állításait (egyes - vitatott - tanulmányok szerint a DMAA a természetben is előfordul), de többségük ezután kivonta DMAA-tartalmú készítményeit a kereskedelmi forgalomból.
Az FDA lépése lavinát indított el: a lépéseit árgus szemmel figyelő nemzeti hatóságok közül egyre többen cselekedtek amerikai kollégáikhoz hasonlóan. Ausztrália, Új-Zéland, Dánia, Kanada és az Egyesült Királyság voltak a következők, akik különböző intézkedéseket foganasítottak a DMAA-tartalmú táplálékkiegészítőkkel és forgalmazóikkal kapcsolatban.
Néhány napja pedig az ÁNTSZ adott ki közleményt, mely szerint kérésükre a Népegészségügyi Szakigazgatási Szervek (NSZSZ) szeptemberben akció-ellenőrzést tartottak. Ennek előzménye az Európai Unió tagállamaiban működő gyorsvészjelző rendszeren (RASFF) keresztül érkezett riasztás volt. Ez alapján az ÁNTSZ álláspontja is egyértelmű: gyógyszer-összetevőnek számít a DMAA, amelynek használata táplálékkiegészítőkben nem engedélyezett. Az ellenőrzés után a forgalmazók többsége önkéntesen kivonta a forgalomból az inkriminált termékeket.
A DMAA-tartalmú készítmények forgalmazása tehát innentől kezdve idehaza is tilos - az más kérdés, hogy külföldi webes áruházakban ezek még felbukkanhatnak.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Matney 2012.11.06. 22:10:07
Squatting Stingray · http://emelj.blog.hu 2012.11.07. 09:02:05
1. USA törvények szerint ha az összetevőt 1994.10.15. előtt nem használták étrendkiegészítőkben, akkor bejelentési kötelezettség van, és bizonyítani kell hogy nem ártalmas a cucc ('supplement manufacturers or distributors who use certain dietary ingredients not marketed in a dietary supplement prior to October 15, 1994, are responsible for notifying the FDA of evidence to support their conclusion that their dietary supplements containing NDIs are safe').
2. A DMAA nem a természetes étrend eleme, így nem használható "csak úgy" tápkiegben ('synthetically-produced DMAA is not a “dietary ingredient” and, therefore, is not eligible to be used as an active ingredient in a dietary supplement').
Magyarországon "az étrend-kiegészítőkről szóló EU irányelvnek megfelelően, a 37/2004. (IV. 26.) ESZCSM rendelet életbe lépésével megszűnt az előzetes, kötelező engedélyezés és helyette csak ún. bejelentési (notifikáció) kötelezettség van" (OÉTI). Ez a rendelet rögzíti mi mehet egy tápkiegbe, és milyen mennyiségben.